Podróże służbowe i opodatkowanie podróżujących
Podróże służbowe i opodatkowanie podróżujących
Stan prawny na 11 września 2001 r.
Arkadiusz Konstańczuk
Z działalnością gospodarczą często łączy się konieczność odbywania wyjazdów służbowych zwanych delegacjami. W podróże służbowe wyjeżdżają zarówno pracownicy, jak i właściciele firm (pracodawcy). Wyjazdy spowodowane są z reguły koniecznością wykonania określonych czynności poza miejscowością, w której znajduje się siedziba przedsiębiorcy, zaś ich celem jest osiągnięcie przychodu stanowiącego istotę działalności gospodarczej.
Celem niniejszego opracowania jest omówienie problematyki związanej z odbywaniem podróży służbowych na terenie kraju i poza jego granicami oraz zaliczaniem poniesionych w czasie tych podróży wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Zagadnienia te są istotne dla prawidłowego funkcjonowania firmy, gdyż koszty delegacji służbowych właściwie zaliczone do kosztów uzyskania przychodów umożliwiają zmniejszenie obciążenia podatkowego.
W tym numerze Poradnika Czytelnicy znajdą odpowiedzi m.in. na następujące pytania jak rozliczać delegacje krajowe i zagraniczne, jakie są warunki zaliczenia podróży służbowych w koszty uzyskania przychodów przez pracodawcę oraz jakie obowiązują obecnie diety i ryczałty za noclegi.
Zasady rozliczania podróży służbowych obecnie normują:
l
rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 czerwca 1998 r. w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. nr 69, poz. 454 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2000 r. nr 13, poz. 173),l
rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 maja 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. nr 50, poz. 525).Natomiast do uwzględniania kosztów podróży służbowych w rozliczeniach księgowych mają zastosowanie przepisy następujących aktów prawnych: