Lokator górą
Najem lokali mieszkalnych
Lokator górą
Robert Kwiatkowski
Stan prawny na 21 sierpnia 2001 r.
10 lipca 2001 r. to data, którą właściciele lokali zapewne zapamiętają na długo. Tego dnia weszła bowiem w życie ustawa o ochronie praw lokatorów, przynosząc znaczne ograniczenia uprawnień właścicieli lokali w zakresie najmu oraz wzmocnienie pozycji lokatorów, tj. najemców.
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. nr 71, poz. 733) reguluje nie tylko najem lokali mieszkalnych, ale też najem lokali socjalnych i mieszkaniowy zasób gminy. O ile unormowanie tych dwóch ostatnich spraw nie budzi większych emocji, o tyle temat najmu wywołuje liczne sprzeciwy. Dzieje się tak z kilku powodów, które zostaną poniżej omówione.
Ważniejsze zmiany
Tylko najem trwały
Artykuł 2 ust. 1 uchylonej ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 120, poz. 787 z późn. zm.) stanowił, że jej przepisów nie stosuje się do najmu okazjonalnego. O najmie okazjonalnym (doraźnym) można mówić wtedy, gdy mieszkanie jest wynajmowane tylko przejściowo, np. na czas pobytu właściciela za granicą lub do chwili osiągnięcia pełnoletności dzieci właściciela. Tymczasem przepisy o ochronie praw lokatorów, które zastąpiły cytowaną ustawę o najmie lokali mieszkalnych, zniosły podział na najem profesjonalny i okazjonalny oraz wprowadziły jednolite zasady dla wszystkich umów najmu, zdecydowanie ograniczając swobodę kształtowania ich treści. Wskutek tego można obecnie zawierać jedynie umowy najmu trwałego.