Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-07-17

Świadczenia na rzecz pracowników a VAT i koszty uzyskania przychodów

Obowiązki pracodawcy jako płatnika podatku dochodowego

Każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników powinien liczyć się z tym, że będą na nim ciążyły obowiązki związane z pełnieniem funkcji płatnika podatku dochodowego od wynagrodzeń pracowniczych. Do obowiązków tych należy nie tylko obliczanie i pobór zaliczek na podatek dochodowy, ale też sporządzanie deklaracji i informacji podatkowych, jak również pośredniczenie między pracownikiem a urzędem skarbowym w uzyskiwaniu numeru NIP.

Obliczanie i pobór zaliczek na podatek dochodowy

Pracodawca jako płatnik podatku dochodowego wykonuje obowiązki w zakresie obliczania, poboru oraz odprowadzania zaliczek na podatek od wypłaconych pracownikom wynagrodzeń za pracę. Ponadto pobiera również zaliczkę na podatek dochodowy od dokonywanych na rzecz pracowników wypłat zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego oraz w przypadku spółdzielni – wypłat z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. Należy w związku z tym przypomnieć, że zgodnie z art. 27 § 1 Ordynacji podatkowej pracodawca jako płatnik odpowiada całym swoim majątkiem za:

l

niepobranie zaliczki na podatek lub pobranie tej zaliczki w wysokości niższej od należnej,

l

niewpłacenie w terminie pobranej zaliczki na podatek na konto urzędu skarbowego.

Zaliczka na podatek nie wpłacona na konto urzędu skarbowego w terminie jej płatności bądź wpłacona w wysokości niższej niż należna stanowi zaległość podatkową, od której naliczane są odsetki za zwłokę.

Ewidencjonowanie wynagrodzeń

W celu prawidłowej realizacji obowiązków płatnika, pracodawca obowiązany jest prowadzić dokumentację związaną z wypłatami wynagrodzeń na rzecz pracowników. Ewidencja taka będzie równocześnie podstawą do zaliczenia wydatków poniesionych na wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodów. Na ewidencję tę składają się:

l

zbiorcze listy płac,

l

indywidualne (imienne) karty przychodów pracowników.

Wypłata wynagrodzenia odbywa się na podstawie zbiorczej listy płac, w której ustala się wysokość wynagrodzenia oraz wysokość potrąceń. Lista płac jest podstawą do dokonywania zapisów w indywidualnych kartach przychodów pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00