Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-06-26

Składki ubezpieczeniowe a wysokie zarobki

Składki ubezpieczeniowe a wysokie zarobki

Jan Stanek

Stan prawny na 3 lipca 2001

W polskim systemie ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych przyjęto jednolitą skalę obciążeń składkowych (procentowy stosunek składki na dany rodzaj ubezpieczenia do podstawy jej wymiaru) dla wszystkich ubezpieczonych. Jednocześnie dla osób uzyskujących wyższe przychody lub znajdujących się w szczególnej sytuacji wprowadzono pewne odstępstwa m.in.:

l

ograniczono podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku do trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej,

l

wyłączono niektóre elementy przychodu ubezpieczonego i obciążeń składkowych.

Dla osób uzyskujących wyższe przychody zmniejszenia obciążeń składkowych są korzystne. Należy jednak mieć na uwadze, że w przyszłości spowoduje to – na ogół – odpowiednie zmniejszenie świadczeń przysługujących z ubezpieczeń społecznych, np. efektem korzystania z maksymalnej rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie w przyszłości, podczas obliczania świadczenia, ograniczenie tzw. wskaźnika podstawy wymiaru emerytury lub renty do 250%. Oznacza to, iż uzyskiwanie przychodów (zarobków) wyższych w skali miesiąca od 2,5-krotności przeciętnej płacy nie zwiększy wysokości świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00