Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-05-08

Amortyzacja 2001 w podatkach dochodowych - od osób fizycznych i prawnych

Amortyzacja środków trwałych

Przepisy dotyczące amortyzacji dla celów podatkowych przewidują dwie podstawowe metody amortyzacji – amortyzację liniową oraz amortyzację degresywną.

Podstawową metodą amortyzacji jest amortyzacja liniowa, zgodnie z którą środki trwałe mogą być amortyzowane przy zastosowaniu stawek: podstawowych, podwyższonych lub obniżonych oraz stawek ustalanych indywidualnie. Metoda amortyzacji liniowej polega na dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych w jednakowej wysokości w całym okresie podatkowym.

Zastosowanie metody amortyzacji degresywnej jest możliwe w przypadku niektórych środków trwałych. Metoda amortyzacji degresywnej polega na tym, że w początkowym okresie amortyzacji odpisy amortyzacyjne są stosunkowo wyższe i stopniowo ulegają one obniżeniu.

Metoda liniowa

Metodę amortyzacji liniowej regulują art. 16h – 16j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 22h – 22j ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Metoda amortyzacji liniowej polega na dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej poszczególnych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych wprowadzonych do ewidencji w równych ratach co miesiąc. Amortyzację metodą liniową należy rozpocząć począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dany środek trwały lub wartość przyjęto do używania.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową składników majątku lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór. Przy czym suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, które zgodnie z przepisami obu ustaw o podatkach dochodowych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Stawki amortyzacyjne

Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu procentowych stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiących załączniki do obu ustaw o podatkach dochodowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00