Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-05-08

Amortyzacja 2001 w podatkach dochodowych - od osób fizycznych i prawnych

Wartość początkowa

Ogólne zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie uległy zmianie. Obecnie są one unormowane w art. 16f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 22f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Definicje pojęcia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zawierają: art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wskazane przepisy ustaw podatkowych określają różne metody ustalania wartości początkowej. Zależą one od sposobu, w jaki podatnik nabył dany środek trwały lub wartości niematerialne i prawne, tj. odpłatne nabycie, spadek, umowa darowizny lub umowa o nieodpłatnym przekazaniu, wkład niepieniężny (aport) wniesiony do spółki lub wytworzenie danej rzeczy we własnym zakresie.

Zaznaczyć przy tym należy, że przy większości metod ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych organom podatkowym przysługuje prawo do uzyskiwania od podatnika wyjaśnienia przyczyn, dla których określona przez niego wartość odbiega od wartości rynkowej. W przypadku zaistnienia nieuzasadnionych rozbieżności, nieudzielenia przez podatnika odpowiedzi lub niedokonania zmiany wartości, urząd skarbowy zyskuje prawo do ustalenia wartości początkowej z uwzględnieniem opinii biegłych.

Wartość początkową firmy stanowi nadwyżka ceny nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nad wartością rynkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład nabytego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia nabycia, przyjęcia do korzystania albo wniesienia do spółki.

Cena nabycia, koszt wytworzenia

Zgodnie z zasadami ustalania wartości początkowej składników majątkowych nabytych w drodze kupna lub wytworzonych we własnym zakresie, za wartość początkową uważa się cenę ich nabycia lub koszt wytworzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00