Artykuł
Mali i średni przedsiębiorcy w świetle nowego prawa działalności gospodarczej
Prawo działalności gospodarczej
Zgodnie z Konstytucją RP, podstawą ustroju gospodarczego Polski jest społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych. Konstytucja zapewnia ponadto, iż wolność działalności gospodarczej może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny.
Prawo działalności gospodarczej stworzyło nowe ramy prawne dla funkcjonowania przedsiębiorczości w Polsce, w szczególności regulując zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej. Omawiana ustawa stanowi zaczątek nowego prawa gospodarczego, zgodnego z zasadami Konstytucji RP, uwzględniającego nowe zobowiązania międzynarodowe i odpowiadającego aktualnym potrzebom życia gospodarczego, pozostając w zgodności z prawem Unii Europejskiej.
Prawo działalności gospodarczej zawiera następujący katalog zasad wykonywania działalności gospodarczej:
l
wolności podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej,l
prawnej równości przedsiębiorców,l
uczciwej konkurencji i ochrony praw konsumentów,l
przestrzegania dobrych obyczajów w obrocie gospodarczym.Zasady te mają podstawę w przepisach Konstytucji RP wyznaczających zasady ustroju gospodarczego Polski, a w szczególności jak już wspomniano w możliwości ograniczania wolności gospodarczej tylko w drodze ustawy i tylko w interesie publicznym.
Rozwiązaniem, które ma służyć rozwojowi sektora prywatnego, jest wydzielenie kategorii ,,małych i średnich przedsiębiorstw oraz nałożenie na organy administracji publicznej zadań nakierowanych na pomoc takim przedsiębiorcom.
Warto zaznaczyć, że na konieczność wspierania małych i średnich przedsiębiorców wskazuje m.in. praktyka państw o ugruntowanym systemie gospodarki wolnorynkowej oraz prawo Unii Europejskiej.
Nowe spojrzenie na podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej, jakie prezentuje omawiana ustawa, znalazło swe odbicie także w regulacji dotyczącej organów administracji publicznej właściwych w zakresie działalności gospodarczej. Organy te zwłaszcza organy gminy, dysponujące podstawowymi informacjami o przedsiębiorcach mają nie tylko pilnować przestrzegania obowiązków związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej, ale także stwarzać warunki dla podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej na danym terenie, mając na celu zarówno rozwój gospodarczy kraju, jak i rozwój przedsiębiorczości. Prorozwojowe działania administracji mogą być bardziej skuteczne dzięki współpracy z samorządem gospodarczym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right