Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-04-03

Mali i średni przedsiębiorcy w świetle nowego prawa działalności gospodarczej

Mali i średni przedsiębiorcy w świetle nowego prawa działalności gospodarczej

Anna Jastrzębska, Anna Lewandowska

Stan prawny na 10 kwietnia 2001 r.

Od początku 2001 r. weszły w życie liczne zmiany przepisów prawa podatkowego i gospodarczego. Reformując prawo gospodarcze, ustawodawca przede wszystkim dążył do dostosowania dotychczas obowiązujących przepisów, poprzez ich unowocześnienie, do potrzeb współczesnej gospodarki rynkowej i do wymogów stawianych przez Unię Europejską.

Odpowiedź m.in. na pytania: jak w myśl obowiązujących obecnie przepisów prawa kształtuje się sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw, na czym polegają nowe rozwiązania prawne – ze szczególnym uwzględnieniem praw i obowiązków przedsiębiorców oraz jakie są warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz w krajach Unii Europejskiej, Czytelnicy znajdą w niniejszym opracowaniu. Wraz z integracją Polski z Unią Europejską rozwiązania wynikające z nowych regulacji nabierają dodatkowego znaczenia prawnego dla małych i średnich przedsiębiorców.

Mając na uwadze zbliżający się moment przyjęcia Polski do Unii, powinniśmy pamiętać, że oznaczać to będzie likwidację barier i ograniczeń w stosunkach handlowych z innymi członkami Wspólnoty, tym samym – swobodny przepływ towarów, usług, kapitału oraz siły roboczej w Polsce i poza nią.

Rozszerzenie rynku europejskiego będzie stanowiło dla polskich małych i średnich przedsiębiorców wyzwanie, jak również ogromną szansę rozwoju handlowego. Oczywiście będzie to związane ze wzrostem konkurencji na rynku, jednak przemyślana strategia dostosowująca działalność do reguł rządzących w krajach Unii, wykorzystująca nowo wprowadzone przepisy, powinna w przyszłości umożliwić konkurowanie z zagranicznymi firmami.

Małe i średnie przedsiębiorstwa – szanse i zagrożenia

Największym problemem polskich małych i średnich przedsiębiorstw jest ich nadmierne rozproszenie, które uniemożliwia im już obecnie konkurowanie z produkcją zagraniczną. Podkreślić należy, że obecna konkurencyjność polskich małych i średnich firm opiera się na stosunkowo nietrwałych podstawach, tj. przede wszystkim na niższych kosztach siły roboczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00