Sprawozdania finansowe w ujęciu księgowym
Przepływy środków pieniężnych
Niezależnie od daty określenia przychodu lub kosztu w sensie księgowym, zasadą konstrukcji cash flow jest wykazanie faktycznych wpływów i wydatków środków pieniężnych. Zestawienie to przedstawia również inne rodzaje wpływów i wydatków (na przykład emisję akcji, spłatę zobowiązań), które nie są ujmowane tak jak przychody i koszty w rachunku wyników. W celu pokazania przepływów pieniężnych w danym okresie, wykorzystuje się w tym celu informacje zawarte zarówno w rachunku wyników, jak i w bilansie. Ponadto w praktyce zachowuje z reguły określoną systematykę przepływów. Ich grupowanie w jednorodne strumienie ma na celu pogłębienie możliwości analitycznych tego sprawozdania. Ramowy układ sprawozdania z przepływów pieniężnych przedstawia się następująco.
Część dotycząca działalności operacyjnej przedstawia przepływy pieniężne pochodzące z podstawowej, statutowej działalności podmiotu, określającej wynik jego działalności. Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wynikają z transakcji i innych zdarzeń, które na co dzień składają się na tę działalność. Strumień przepływów operacyjnych netto jest kluczowym wskaźnikiem zdolności podmiotu do generowania środków na spłatę długów, utrzymanie zdolności operacyjnej, płacenie dywidend i na dokonywanie nowych inwestycji bez ubiegania się o zewnętrzne finansowanie działalności.
Pamiętaj, że:
Przepływy pieniężne związane z obrotem papierami wartościowymi, nabytymi w celach handlowych, powinny być traktowane jak zapasy nabyte do dalszej odsprzedaży i łączone z działalnością operacyjną.
Operacyjne przepływy pieniężne jak wcześniej wspomniałem są przede wszystkim rezultatem transakcji i zdarzeń, które decydują o osiągniętym zysku lub stracie podmiotu. W toku działalności gospodarczej mogą jednak wystąpić i takie transakcje, które pomimo ewidentnego wpływu na wynik finansowy nie będą prezentowane w części dotyczącej działalności operacyjnej. Przykładem może być tu sprzedaż rzeczowych składników majątku trwałego, która wiąże się z zarządzaniem majątkiem trwałym i dlatego będzie mieć wyraz w kolejnej sekcji sprawozdania z przepływów środków pieniężnych.