Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2000-12-26

Wyrok NSA z 16 lutego 2000 r., sygn. I SA/GD 790/99

Powiązania gospodarcze a ujemne skutki podatkowe

Sam fakt powiązań gospodarczych nie może rodzić ujemnych skutków podatkowych dla podmiotów powiązanych, choćby jeden z nich korzystał ze szczególnych ulg w podatku dochodowym. Przeczyłoby to wolności gospodarczej, która m.in. polega na tworzeniu podmiotów specjalistycznych wzajemnie się uzupełniających. Kontakty handlowe między takimi powiązanymi podmiotami nie muszą być podyktowane unikaniem lub ograniczeniem opodatkowania, a mogą mieć na celu wyłącznie obniżenie kosztów działalności, podział obszarów działalności bądź zapewnienie pewności obrotu.

Zaskarżoną do Sądu Administracyjnego decyzją Izba Skarbowa utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego z 20 listopada 1998 r., którą – po ponownym rozpoznaniu sprawy – Spółce Akcyjnej ,,D.” określono zaległość podatkową w podatku dochodowym od osób prawnych za 1994 r. na kwotę 1642968,80 zł oraz odsetki od tej zaległości, naliczone na dzień wydania decyzji, w kwocie 1910225,70 zł.

Izba nie podzielając zarzutów z odwołania spółki jednocześnie zaakceptowała wszystkie podstawy decyzji organu I instancji.

W uzasadnieniu swej decyzji najpierw przedstawiała przebieg postępowania w sprawie, wykazując w ten sposób m.in., że postępowanie w sprawie wszczęte zostało w trybie art. 27 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (wg pierwotnego brzmienia – Dz.U. nr 100, poz. 442 ze zm.), a zaskarżona odwołaniem decyzja zapadła po rozpoznaniu sprawy po raz trzeci, przy czym uchylenie drugiej decyzji Urzędu (art. 233 § 2 Ordynacji) nastąpiło decyzją Izby z 21 sierpnia 1998 r.

Izba, wykazując bezzasadność podstawowego zarzutu spółki – naruszenia art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (...) – najpierw aktualizowała treść tego przepisu, a następnie stwierdzała, iż w sprawie zastosowanie miała pierwsza część hipotezy, mówiąca o pozostawaniu podatnika w związku gospodarczym z osobą, której przysługują szczególne ulgi w podatku dochodowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00