Artykuł
Podatek dochodowy od osób prawnych 2001 r. - po zmianach
Nowe uregulowania
Działalność rolnicza
Nowe brzmienie nadane art. 2 ust. 2 i ust. 5 (oraz dodanie nowego ust. 6) ustawy doprecyzowujące dotychczasową definicję pojęcia działalności rolniczej wynika z obowiązku dostosowania przepisów podatkowych do wymogów określonych w art. 217 Konstytucji RP. Zgodnie z tym przepisem, wszelkie obowiązki wpływające na obciążenia obywateli muszą wynikać z rangi ustawowej, a nie z przepisów niższego rzędu (jakimi są m.in. rozporządzenia).
Dostosowanie do ustawy o finansach publicznych
Zmiany dokonane w art. 6 omawianej ustawy mają bezpośredni związek z dostosowaniem jej przepisów do ustawy z dnia 28 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 155, poz. 1014 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2000 r. nr 48, poz. 550). Otóż środki specjalne jednostek budżetowych, które prowadząc gospodarkę finansową dokonują rozliczeń z budżetem państwa na szczególnych zasadach, utworzone na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 maja 1991 r. w tej sprawie, mogły funkcjonować jedynie do 31 grudnia 2000 r. Z kolei rachunki środków na finansowanie inwestycji jednostek i zakładów budżetowych prowadzone poza NBP uległy likwidacji 31 grudnia 1999 r. (stąd konieczność nadania nowego brzmienia art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy).
Transakcje między podmiotami powiązanymi
Na szczególną uwagę zasługuje nowo dodany art. 9a ustawy, nakładający na podatników dokonujących transakcji z podmiotami powiązanymi z nimi lub transakcji, w związku z którymi zapłata należności wynikających z tych transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, obowiązek sporządzania specjalnej dokumentacji o takich transakcjach. Wprowadzenie tego przepisu ma za zadanie przeciwdziałanie praktykom przenoszenia dochodów przez podatników na inne podmioty znajdujące się w korzystniejszej sytuacji podatkowej.