Zmiany w prawie pracy obowiązujące od stycznia 2011 roku
Nowe paragrafy
Wraz z początkiem roku weszło w życie wiele istotnych zmian w Kodeksie pracy. Dotyczą one zarówno pracowników, jak i pracodawców. Uznanie święta Trzech Króli za dzień wolny od pracy, likwidacja wolnego za wolne soboty, zmiana wysokości zasiłków chorobowych, dwutygodniowy urlop dla ojca - to tylko niektóre z nich.
Katarzyna Czajkowska-Matosiuk
Autorka jest doktorantką na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Pisze artykuły z zakresu prawa pracy i ekonomii oraz podręczniki dla studentów prawa.
Kontakt:
czajkowska.matosiuk@gmail.com
Jedną z ważniejszych zmian wprowadzonych do Kodeksu pracy jest ustalenie, że przypadające 6 stycznia święto Trzech Króli jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Jednakże, przyznając pracownikom dodatkowy dzień wolny w święto Trzech Króli, ustawodawca postanowił, że nie będzie przysługiwać już wolne za święta przypadające w dzień ustawowo wolny od pracy inny niż niedziela (art. 130 § 2 w zw. z art. 130 § 21 Kodeksu pracy).
Święto nie obniża wymiaru czasu pracy, jeśli przypada w dniu dla pracownika wolnym od pracy, wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Zasada ta nie dotyczy zatem pracowników, których czas pracy wyznaczany jest w okresach rozliczeniowych harmonogramami czasu pracy. W ich przypadku dni wolne od pracy, określone zasadą przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, nie wynikają bowiem z rozkładu czasu pracy (nie przypadają w stałych dniach tygodnia określonych w regulaminie pracy), lecz z harmonogramu czasu pracy - występują zatem w różnych dniach tygodnia. Dlatego też dla tych pracowników wymiar czasu pracy powinien być ustalany zgodnie z dotychczasowymi regułami, a co za tym idzie, obniżając go o 8 godzin z tytułu każdego święta przypadającego w innym dniu niż niedziela.