Artykuł
Wartościowanie stanowisk pracy w Inspektoracie Ochrony Środowiska w mieście X
Doceniony urzędnik
Systemy wynagradzania w praktyce cechuje duża różnorodność i pomysłowość konstruowania bodźców ekonomicznych, ważności, jaką się im przypisuje, oraz warunków ich stosowania. Coraz śmielej przejawia się idea i potrzeba wprowadzania innowacyjnych strategii płac, a także większej orientacji na płace rynkowe.
Zofia Sekuła
Autorka jest doktorem, adiunktem w Instytucie Organizacji i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej.
Kontakt:
personel@infor.pl
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w mieście X należy do służby cywilnej działającej na podstawie ustawy o służbie cywilnej. Zatrudnia dwie grupy pracowników o różnym statusie, którzy wykonują te same lub podobne czynności. Są to członkowie korpusu służby cywilnej (116 osób) i urzędnicy służby cywilnej (4 osoby). Do merytoryczno-operacyjnych stanowisk zalicza się inspektorów ochrony środowiska.
Płaca w urzędzie
Według rozporządzenia Rady Ministrów z 16 stycznia 2007 roku (Dz.U. nr 12, poz. 19) członkowie korpusu służby cywilnej mają ustalane wynagrodzenia zasadnicze na każdy rok w sposób mnożnikowy. Bazą jest wysokość wynagrodzenia na dany rok przyjęta w ustawie budżetowej. Mnożniki i wskaźniki płac ustalane są dla pięciu grup stanowisk. Najniższa wartość mnożnika wynosi 0,48, a najwyższa 2,0 w stosunku do kwoty bazowej.
Ponadto członkowie korpusu mogą w przypadku posiadania środków mieć przyznawany dodatek do służby cywilnej. Według ustawy o służbie cywilnej z 18 grudnia 1998 r. (Dz.U. z 1999 r. nr 49, poz. 493 z późn. zm.) dla urzędników służby cywilnej obowiązują następujące składniki płac:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right