Data publikacji: 01.07.2018
Rady na finiszu
Obowiązująca od 25 maja 2006 roku ustawa o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji nakłada na pracodawców obowiązek utworzenia rady pracowników. W firmach, w których nie działają związki zawodowe, oraz w sytuacji, gdy związkowcy jej nie wyłonią, pracodawcy powinni zorganizować u siebie wybory do tej reprezentacji załogi. Zgodnie z prawem, muszą to zrobić w ciągu sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Termin ten upływa 25 listopada tego roku.
Maciej Chakowski
Autor jest prawnikiem, doktorantem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i wspólnikiem w firmie szkoleniowo- -doradczej C & C Chakowski & Ciszek.
Kontakt: m.chakowski@cc.info.pl
Przemysław Ciszek
Autor jest prawnikiem, wspólnikiem i wykładowcą w firmie szkoleniowo-doradczej C & C
Chakowski & Ciszek.
Kontakt: p.ciszek@cc.info.pl
Procedura wyborów do rady pracowników - od momentu, gdy ogłoszono ich termin, a załoga zgłosiła swoich kandydatów - nie jest wbrew pozorom taka prosta. W praktyce, mimo posiłkowania się przepisami ustawy, pracodawcy mają do rozwiązania wiele problemów.
Komisja z regulaminem
Wybory członków rady pracowników w przedsiębiorstwie przeprowadza utworzona w tym celu komisja. Działa ona na podstawie regulaminu, który ustala pracodawca. W przypadku, gdy w danej firmie nie ma zakładowych organizacji związkowych, pracodawca powinien uzgodnić jego treść z osobami wyłonionymi w przyjętym u niego trybie.