Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-06-24

Co pracodawca może, czego pracodawcy nie wolno?

Prowadząc usługi outsourcingowe w zakresie czynności kadrowych oraz płacowych specjaliści HRK SA w codziennej praktyce mają do czynienia z wieloma zagadnieniami i problemami związanymi z zatrudnianiem pracowników. W tym wydaniu „Eksperta Prawnego” prezentujemy odpowiedzi na najciekawsze z wielu pytań zadanych przez klientów tej firmy.

Odpowiedzi udzielili konsultanci HRK SA - Ewa Ślusarczyk i Piotr Mazur.
Problem
Jak szczegółowe mogą być badania lekarskie pracownika?
Czy kandydatów na pracowników można poddać szczegółowym badaniom lekarskim uwzględniającym na przykład test na HIV, test ciążowy?
Odpowiedź eksperta
Pracodawca nie ma żadnych podstaw do kierowania zatrudnianych pracowników na szczegółowe badania potwierdzające, iż kandydatka do pracy nie jest w ciąży i (lub) kandydatka (kandydat) nie są nosicielami wirusa HIV. Chyba, że w trakcie przeprowadzania oceny zagrożeń dla życia lub zdrowia pracownika, przeprowadzający badania lekarz medycyny pracy uzna wykonanie takich badań za niezbędne.
Podstawowym obowiązkiem pracodawcy w zakresie badań profilaktycznych jest skierowanie kandydata do pracy na określone badanie, przewidziane w art. 229 § 1 kodeksu pracy oraz stosowanie się do wniosków profilaktycznych wynikających z wydanego orzeczenia lekarskiego. Zgodnie z § 4 rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. nr 69 poz. 332 z późn. zm.), badania profilaktyczne przeprowadzane są na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę, określającego:
• rodzaj badania profilaktycznego - wstępne, okresowe, kontrolne (w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, trwającej dłużej niż 30 dni),
• stanowisko pracy, na którym pracownik jest lub ma być zatrudniony - pracodawca może wskazać w skierowaniu więcej niż jedno stanowisko pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu pracy,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00