Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-03-25

Ustawa kominowa do pieca

Wiele złego wyrządziło wyższej kadrze kierowniczej wprowadzenie ustawy ograniczającej wysokość jej wynagrodzeń. Pod naciskiem między innymi związków zawodowych powstał bubel prawny - na bakier z Konstytucją i prawem pracy, naruszający dobra osobiste menedżerów oraz ograniczający im możliwości wykonywania zawodu w firmach państwowych i spółkach prawa handlowego z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Wszystko wskazuje na to, że po pięciu latach funkcjonowania wadliwej ustawy, przestanie ona obowiązywać.

Andrzej Patulski
Autor jest profesorem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, radcą prawnym, konsultantem i wykładowcą w firmie Orłowski - Patulski Sp. z o.o.
Kontakt: prawo@orlowski-patulski.pl
Zapowiedź uchylenia ustawy z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi1 skłania do oceny tego aktu prawnego. Należy mieć nadzieję, że w nowej regulacji, której projekt znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych, nie zostaną powielone błędy z ustawy kominowej.
Wbrew zasadom i niezgodnie z prawem pracy
Wymieniona ustawa zasadniczo ograniczyła swobodę zawierania umów menedżerskich stanowiącej istotny element wolności działalności gospodarczej, w odniesieniu do niektórych podmiotów gospodarczych oraz osób, które nimi kierują. Wejście podmiotów gospodarczych - w tym przedsiębiorstw państwowych i spółek prawa handlowego, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50 proc. kapitału zakładowego lub 50 proc. liczby akcji - w orbitę tej ustawy oznaczało konieczność dostosowania do niej umów o pracę zawartych z top menedżerami, czyli osobami wchodzącymi w skład wyższej kadry kierowniczej, w tym głównymi księgowymi. Dotyczyło to zwłaszcza maksymalnej wysokości wynagrodzenia miesięcznego, które w ustawie występuje jako jego obligatoryjny element. W myśl. art. 8 ustawy, maksymalna wysokość wynagrodzenia miesięcznego nie może przekroczyć n-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00