Artykuł
Ustawa kominowa – jakie przewiduje ograniczenia w wynagradzaniu osób kierujących podmiotami prawnymi
Ustawa o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (tzw. ustawa kominowa) ma zastosowanie wyłącznie do grupy podmiotów ze sfery budżetowej i osób zatrudnionych lub sprawujących w nich określone funkcje. Inne niż wymienione w ustawie osoby nie podlegają jej przepisom. Znaczenie ma przy tym faktyczny zakres czynności i ich realne wykonywanie lub pełnienie funkcji, a nie wyłącznie nazwa stanowiska. Ograniczenia wynikające z ustawy kominowej dotyczą zarówno obowiązkowych, jak i dodatkowych świadczeń, jakie przysługują osobom kierującym.
Ustawie kominowej podlegają nie tylko osoby będące pracownikami, ale też osoby kierujące podmiotami prawnymi na podstawie umów cywilnoprawnych. Chodzi tu o każdą formę świadczenia pracy za wynagrodzeniem (w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, kontraktu menedżerskiego, umowy o zarządzanie czy świadczenie usług). Pojęcie zatrudnienia należy rozumieć szeroko.
Ważne!
Ustawie o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi podlegają nie tylko niektórzy pracownicy zatrudnieni w sferze budżetowej, ale również osoby kierujące tymi podmiotami na podstawie umów cywilnoprawnych.
Tabela 1. Zakres przedmiotowy i podmiotowy stosowania ustawy kominowej
Zakres stosowania ustawy kominowej | |
przedmiotowy | podmiotowy |
przedsiębiorstwa państwowe |
|
państwowe jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną, które nie są jednocześnie agencjami państwowymi, instytutami badawczymi lub podmiotami, do których stosuje się odpowiednio przepisy o instytutach badawczych, nie należą do Centrum Łukasiewicz i nie są instytutami działającymi w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz (instytuty Sieci) oraz nie są szkołami wyższymi |
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right