Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-28

Przeciwdziałanie bezrobociu - po nowemu

Które z zapisów przygotowanych ustaw o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o świadczeniach przedemerytalnych będą miały istotne, praktyczne znaczenie dla działów personalnych polskich firm po wstąpieniu naszego kraju do Wspólnoty?

Krzysztof Walczak
Autor jest doktorem prawa; jest szefem projektów ds. stosunków pracy w Hay Group Sp. z o.o. oraz wykładowcą prawa pracy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego oraz w Wyższej Szkole Handlu i Prawa w Warszawie; jest członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.
Kontakt: krzysztof walczak@haygroup.com
W połowie grudnia 2003 r. Rada Ministrów przyjęła projekty dwóch nowych ustaw: o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o świadczeniach przedemerytalnych. Wejdą one w życie prawdopodobnie na wiosnę tego roku, niemniej jednak ze względu na fakt, iż obok Kodeksu pracy należą do najważniejszych uregulowań dla działów personalnych - zastąpią wielokrotnie nowelizowaną ustawę z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu i mają m.in. na celu dostosowanie się do działania na jednolitym rynku europejskim - dlatego należy przygotować się już teraz do spodziewanych zmian.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00