Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-05-01

Objęcie udziałów (akcji) w zamian za wierzytelność - aspekty podatkowe

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) na skutek objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo państwowe po stronie obejmującego powstaje przychód. Obejmowanie udziałów w zamian za wkład niepieniężny jest powszechnie stosowane, jednak interpretacja przepisów regulujących to zagadnienie może budzić różne wątpliwości. Przedmiotem aportu mogą być m.in. nieruchomości i rzeczy ruchome, prawo do znaku towarowego, a także wierzytelności, przy czym szczególną uwagę należy zwrócić na wierzytelności własne. Objęcie udziałów przez wierzyciela spółki może więc nastąpić w zamian za przysługujące mu od tej spółki wierzytelności.

WKŁAD NA POKRYCIE UDZIAŁU W SPÓŁCE
Kodeks spółek handlowych (k.s.h.)1 wyróżnia dwa rodzaje wkładów na pokrycie udziałów (akcji) w kapitale zakładowym spółki kapitałowej: pieniężny lub niepieniężny.
W przypadku wkładów pieniężnych wspólnik musi wnieść do spółki kwotę równą co najmniej kwocie pokrycia (podwyższenia) kapitału zakładowego.
Wnoszenie wkładów niepieniężnych w zamian za udziały (akcje) stwarza pewne problemy. Ustawodawca w art. 158 k.s.h. wymaga szczegółowego określenia w umowie spółki kapitałowej przedmiotu aportu ze wskazaniem osoby wspólnika wnoszącego wkład oraz liczby i wartości nominalnej objętych w zamian udziałów (akcji). W spółce akcyjnej założyciele sporządzają sprawozdanie podlegające badaniu przez biegłego rewidenta wyznaczonego przez sąd rejestrowy, określające m.in. przedmiot aportu wnoszonego na pokrycie (podwyższenie) kapitału zakładowego oraz ilość i rodzaj akcji wydanych w zamian za wkład niepieniężny.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00