Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-04-24

Łączenie spółek kapitałowych - wybrane skutki prawnopodatkowe

Zarówno w gospodarce światowej, jak i w Polsce coraz częściej dochodzi do łączenia podmiotów gospodarczych. Wśród czynników wpływających na to zjawisko należy wymienić m.in. konsolidację, rozszerzenie rynków zbytu i tym samym poprawę pozycji na rynku, a niejednokrotnie również chęć wyeliminowania czy też podporządkowania konkurencyjnej spółki. Warto więc zwrócić uwagę na sposób łączenia spółek kapitałowych na gruncie kodeksu spółek handlowych1 oraz wynikające z tego skutki podatkowe.

Obowiązujące przepisy kodeksu spółek handlowych zawierają szczegółowe rozwiązania dotyczące łączenia spółek, przy czym należy podkreślić, iż połączenie może prowadzić tylko do powstania spółki kapitałowej. Ponieważ spółka osobowa nie może być spółką przejmującą ani spółką nowo zawiązaną, dlatego można uznać, iż ustawodawca traktuje spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne w sposób preferencyjny.
SPOSOBY ŁĄCZENIA SPÓŁEK
Stosownie do art. 492 § 1 k.s.h. połączenie spółek może nastąpić w formie:
• inkorporacji - przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie),
• fuzji - przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).
Dniem połączenia jest dzień wpisania do rejestru spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, co prowadzi do wykreślenia z rejestru spółki przejmowanej albo spółek łączących się, a tym samym ich rozwiązania bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego.
ZASADA SUKCESJI PRAW I OBOWIĄZKÓW
W art. 494 k.s.h. wprowadzona została zasada sukcesji uniwersalnej, zgodnie z którą z dniem połączenia spółka przejmująca (nowo zawiązana) wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej (spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki). Na spółkę przejmującą (nowo zawiązaną) przechodzą w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej albo jednej ze spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej. Rozwiązania o przejściu koncesji i zezwoleń nie stosuje się do zezwoleń i koncesji udzielonych spółce będącej instytucją finansową, jeżeli organ, który wydał zezwolenie lub udzielił koncesji, złożył sprzeciw w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia planu połączenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00