comment
Porada
Data publikacji: 2004-04-24
Podróż służbowa właściciela firmy
W numerze 11/2004 „Doradcy Podatnika” opisywaliśmy zasady rozliczania wydatków związanych z podróżą służbową pracownika. Służbowo wyjeżdżają także właściciele firm i - jak wynika z pytań kierowanych do redakcji - również oni mają problemy z kwestiami podatkowymi.
Czy właściciel firmy może udać się w podróż służbową i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów przysługujące z tego tytułu diety?
Wprawdzie przepisy kodeksu pracy mówią o podróżach służbowych pracowników, jednak regulacje dotyczące diet odnoszą się również do właścicieli firm. Wynika to z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
Przy określaniu wysokości diety stanowiącej koszt podatkowy należy więc kierować się treścią rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r.:
• w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1990),
• w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.).
Przypomnijmy, że obecnie wysokość diety w podróży służbowej w kraju wynosi 21 zł, natomiast za granicą uzależniona jest od państwa docelowego.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka