Data publikacji: 17.04.2004
Świadczenia rodzinne - nowe uregulowania
Nowy system świadczeń rodzinnych, który zacznie funkcjonować od 1 maja 2004 r., będzie obejmował 10 rodzajów różnych świadczeń. Głównym świadczeniem jest zasiłek rodzinny, do którego może przysługiwać siedem różnych dodatków. Aby jednak uzyskać te dodatki, należy najpierw spełnić warunki do świadczenia podstawowego, czyli zasiłku rodzinnego.
PODMIOTY UPRAWNIONE DO ŚWIADCZEŃ RODZINNYCH
Świadczenia rodzinne będą przysługiwać nie tylko obywatelom polskim, lecz także cudzoziemcom. Chodzi tu o obywateli Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także cudzoziemców przebywających na terytorium Polski, posiadających status uchodźcy lub zezwolenie na osiedlenie się w Polsce. Ta ostatnia grupa będzie musiała jeszcze spełnić warunek wspólnego zamieszkania z członkami rodziny w naszym kraju.
Członkami rodziny są: małżonek, rodzice, opiekun faktyczny i prawny dziecka i pozostające na utrzymaniu dzieci do ukończenia 25. roku życia.
RODZAJE ŚWIADCZEŃ RODZINNYCH
Świadczenia rodzinne - zgodnie z ustawą z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. Nr 228, poz. 2255 ze zm.) - podzielone zostały na dwie grupy. Do pierwszej grupy należą zasiłek rodzinny jako świadczenie główne oraz siedem przysługujących do niego dodatków. Dodatki te będą przysługiwać zainteresowanym osobom z chwilą wystąpienia pewnych okoliczności lub zdarzeń losowych.
Dodatki takie będą przysługiwać z tytułu:
- urodzenia dziecka,
- opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego,
- samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania,
- samotnego wychowywania dziecka,
- kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego,
- rozpoczęcia roku szkolnego,
- podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.