Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Rozliczamy wynagrodzenie członków rodziny

Bardzo powszechną praktyką jest zatrudnianie w firmie członków rodziny. Ustawodawca „dyskryminuje” takie działania, wyłączając z kosztów uzyskania przychodów wartość niektórych świadczeń.

Jestem właścicielem firmy handlowo-produkcyjnej. Do prowadzenia księgowości i spraw kadrowych zatrudniłem żonę. Czy jej wynagrodzenie może stanowić koszt uzyskania przychodów?
Wynagrodzenie wypłacane Pana żonie nie może być zarachowane w ciężar kosztów. Wynika to z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.
Artykuł 23 ust. 1 pkt 10 ustawy mówi o „wartości pracy”. Czy oznacza to, że wszystkie świadczenia na rzecz małżonka, które wynikają z zawartego stosunku pracy, nie mogą być kosztem uzyskania przychodów?
W praktyce podatkowej przyjmuje się, że „wartości pracy” odpowiada właśnie wypłacane ze stosunku pracy wynagrodzenie. Tak więc wszystkie świadczenia otrzymane przez małżonka w ramach wynagrodzenia nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów.
Kosztem uzyskania przychodów mogą być natomiast te świadczenia, które nie stanowią równoważnika pieniężnego pracy, np. diety związane z odbyciem podróży służbowej przez małżonka.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00