comment
Porada
Data publikacji: 2004-04-03
Korekta rozliczenia podatku
Firma złożyła deklarację podatkową za wrzesień ubiegłego roku w wymaganym terminie, tj. 25 października 2003 r. W deklaracji wykazano nadwyżkę podatku naliczonego nad podatkiem należnym, przy czym część z niej była wykazana do zwrotu bezpośredniego, a część do przeniesienia do rozliczenia na miesiąc następny. Od tej daty liczony był termin zwrotu kwoty wykazanej w deklaracji w ustawowym terminie, tj. 60 dni. W listopadzie firma złożyła korektę deklaracji, w której wykazała mniejszą kwotę do przeniesienia do rozliczenia. Kwota do zwrotu bezpośredniego się nie zmieniła. W jakim terminie urząd skarbowy powinien dokonać zwrotu podatku: czy w ciągu 60 dni od dnia złożenia deklaracji pierwotnej, czy w ciągu 60 dni od dnia złożenia korekty deklaracji?
Termin zwrotu podatku bezpośredniego powinien być liczony - zgodnie z art. 21 ust. 6 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - od dnia złożenia rozliczenia przez firmę, czyli od dnia złożenia pierwotnej deklaracji podatkowej, a nie jej korekty, z jednoczesnym zachowaniem warunków ustalonych w art. 19 ust. 3c ustawy.
Artykuł 19 ust. 6 ustawy stanowi, że zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w terminie 60 dni od dnia złożenia przez niego rozliczenia. Jednocześnie regulacja ta uprawnia urząd skarbowy do przedłużenia tego terminu do czasu zakończenia postępowania, jeśli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego wyjaśnienia. Przedłużony terminu zwrotu (ponad 60 dni) powoduje konsekwencje dla urzędu - obowiązek wypłaty podatnikowi odsetek od kwoty zwrotu za każdy dzień opóźnienia, jeżeli wszczęte postępowanie sprawdzające wykaże zasadność stwierdzonej w deklaracji kwoty zwrotu. Ani przytoczony przepis, ani żaden inny nie uprawniają do przedłużenia tego terminu na skutek złożenie korekty deklaracji w czasie oczekiwania na zwrot. Aby urząd mógł stosować przesunięcie terminu zwrotu z powodu złożenia korekty deklaracji, powinien zostać do tego uprawniony na podstawie przepisów, w przeciwnym razie liczenie tego terminu od dnia złożenia korekty deklaracji jest bezpodstawne. Gdyby zamiarem ustawodawcy było wywołać taki skutek, z pewnością wprowadziłby stosowną regulację. Zgodnie natomiast z przytoczonym przepisem urząd jest uprawniony do przedłużenia terminu zwrotu do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego zasadność kwoty zwrotu wykazanej w deklaracji. Mając wątpliwości, powinien z tego uprawnienia skorzystać i zastosować wskazaną w przepisie procedurę, tj. wszcząć postępowanie wyjaśniające i zawiadomić o tym fakcie podatnika - z pełnymi wskazanymi w przepisie konsekwencjami.
Pozostało 81% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right