Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-03-06

Kiedy wydatki z tytułu używania własnego samochodu przez pracownika są kosztem dla pracodawcy

Od 1 marca 2004 r. obowiązują nowe stawki za kilometr przebiegu pojazdów pracowników, używanych do celów służbowych. Stawki te mają istotne znaczenie przy zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu używania samochodu pracownika na potrzeby pracodawcy.

Przypomnijmy, że - w myśl art. 23 ust. 1 pkt 36 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby wykonywanej działalności:
• w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) - w wysokości przekraczającej kwotę ustaloną z zastosowaniem stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu,
• w jazdach lokalnych - w wysokości przekraczającej wysokość miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo w wysokości przekraczającej stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.
Wynika z tego, że wysokość kosztów uzyskania przychodów jest uzależniona od stawek określonych w przepisach wykonawczych do wspomnianej ustawy. Chodzi tutaj o następujące akty prawne:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00