Data publikacji: 14.02.2004
Transakcje barterowe
Nasza spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zawarła z firmą niemiecką umowę, zgodnie z którą za określone ilości naszego towaru otrzymujemy określone ilości materiałów niemieckich. W umowie są postanowienia dotyczące terminów dostaw, które polegają na wcześniejszym wysłaniu towarów na eksport i późniejszym otrzymaniu materiałów z importu. W związku z tym prosimy o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
Czy do rozliczania transakcji barterowych mają zastosowanie zasady dotyczące eksportu i importu? Jak wycenia się transakcje barterowe?
Poza szczególnym sposobem rozliczania transakcji barterowych mają do nich zastosowanie wszystkie inne zasady związane z eksportem i importem. Do wyceny sprzedaży eksportowej towarów oraz zakupu z importu materiałów, towarów lub środków trwałych, wyrażonych w walucie obcej, stosuje się - wg art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) - kurs waluty przyjęty w dokumencie odprawy celnej. Natomiast przy sprzedaży lub zakupie usług dla lub od kontrahenta zagranicznego do wyceny stosuje się średni kurs waluty wg NBP obowiązujący w dniu przeprowadzenia operacji.