Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-30

Kiedy przysługuje odliczenie podatku naliczonego

Zdarza się, że otrzymujemy od różnych sprzedawców faktury zakupu dotyczące takiego samego towaru, ale z różną stawką opodatkowania. Po naszej interwencji, że stawka podatku została zawyżona, sprzedawcy nie chcą dokonać korekty faktury na stawkę niższą. Czy w takiej sytuacji możemy odliczyć podatek naliczony w wysokości wskazanej w fakturze?
Tak. Żaden z przepisów o VAT nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku w takiej sytuacji. Podstawowym prawem podatnika VAT jest, co do zasady, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z wyjątkiem gdy przepisy wyraźnie ograniczają to prawo. Żadne jednak z wymienionych ograniczeń nie odnosi się do faktur zawierających zawyżoną stawkę i kwotę VAT.
Ustawodawca ograniczył prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanych faktur przez wyraźne wskazanie rodzaju zakupów, które nie upoważniają do odliczenia (określonych w art. 25 ustawy), oraz wskazanie przypadków, w których posiadane dokumenty zakupu nie stanowią podstawy do odliczenia z nich podatku. Katalog tych zdarzeń określa § 48 ust. 4 rozporządzenia z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Żaden z tych przepisów nie ogranicza prawa do odliczenia podatku w przedstawionej w pytaniu sytuacji. Kwestia ta była niejednokrotnie przedmiotem sporów między organami podatkowymi i podatnikami, w wyniku czego stała się przedmiotem rozważań NSA, który potwierdził prawo do odliczenia z faktur zawierających zawyżoną stawkę podatku m.in. w wyroku z 13 lutego 1996 r. (sygn. akt SA/Sz 1617/95): „Zastosowanie niewłaściwej stawki podatku od towarów i usług nie pozbawia wystawionej faktury waloru dokumentu uprawniającego do dokonania odliczenia wykazanej w niej kwoty od podatku należnego albo żądania zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego (art. 19 ust. 1 i 2 w związku z art. 33 ustawy o podatku od towarów i usług)”.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00