comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-01-24
Ekwiwalent zamiast ryczałtu - zwrot kosztów używania samochodu pracownika
Czy zlikwidowane od 1 stycznia 2004 r. zwolnienie od podatku ryczałtu z tytułu używania samochodu pracownika można zastąpić wypłacanym mu ekwiwalentem? Ministerstwo Finansów twierdzi, że nie. Istnieją jednak racjonalne argumenty za przyjęciem rozwiązania korzystniejszego dla podatników.
W wyniku nowelizacji z 12 listopada 2003 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych uchylono m.in. art. 21 ust. 1 pkt 22, który stanowił, że wolne od podatku są kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych na potrzeby zakładu pracy:
a) w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) - do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej z zastosowaniem stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu,
b) w jazdach lokalnych - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu
- określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra1, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika według obowiązującego wzoru.
Tego rodzaju zabieg legislacyjny może wskazywać na rezygnację ze wspomnianego zwolnienia od podatku. Należy jednak zauważyć, że w ustawie pozostawiono inne regulacje prawne ustanawiające zwolnienie od podatku w sytuacjach zbliżonych do tej, z którą mieliśmy do czynienia na gruncie uchylonego przepisu. Powstał w ten sposób problem, czy w istocie mamy do czynienia z rezygnacją ze zwolnienia przedmiotowego w tym zakresie.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka