comment
Porada
Data publikacji: 2004-01-17
Koszty ubezpieczenia samochodu w leasingu
Spółka z o.o. użytkuje samochód osobowy w ramach umowy leasingu (leasing finansowy dla celów bilansowych i leasing operacyjny dla celów podatkowych). Kto najczęściej pokrywa koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu?
Koszty ubezpieczenia samochodu (AC, OC, NW) będącego przedmiotem leasingu (zarówno operacyjnego, jak i finansowego) pokrywa zazwyczaj korzystający, niemniej jednak strony umowy mogą uzgodnić, kto zawiera umowę z ubezpieczycielem. Umowa ubezpieczenia może być zawarta również z użytkownikiem samochodu, a nie wyłącznie z jego właścicielem. Z zawartej umowy leasingu może wynikać, że w okresie jej trwania samochód jest ubezpieczany przez firmę leasingową, która kosztami ubezpieczenia obciąża korzystającego przez refakturowanie składki.
Czy dowodem potwierdzającym zawarcie przez osobę fizyczną umowy ubezpieczenia z firmą leasingową może być rachunek, skoro osoba ta nie jest podatnikiem VAT?
Nie. Dokumentem potwierdzającym refakturowanie składki jest faktura VAT wystawiona przez leasingodawcę na podstawie otrzymanych od ubezpieczyciela dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia (polisa ubezpieczeniowa lub rachunek od pośrednika ubezpieczeniowego). Refakturowanie na leasingobiorcę kosztów ubezpieczenia samochodu w ramach umowy leasingu jest dopuszczalne na mocy przepisów ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), pod warunkiem że w umowie zastrzeżono odrębne rozliczenie tych kosztów, niedoliczono żadnej marży do refakturowanej usługi oraz zastosowano tę samą stawkę VAT (zwolnienie od podatku), jakiej podlegają usługi ubezpieczeniowe świadczone przez ubezpieczycieli. Jeśli nie wyodrębniono wartości ubezpieczenia z opłaty leasingowej, jest ona opodatkowana stawką podstawową (22 proc.), bez możliwości odliczenia VAT przez korzystającego z samochodu osobowego.
Pozostało 80% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu