Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-30

Nowe zasady restrukturyzacji zadłużeń

Ustawą z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956) dokonano zmian w innych aktach prawnych, w tym w ustawie z 30 sierpnia 2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców (Dz.U. Nr 155, poz. 1287 ze zm.)

Obowiązująca od 28 listopada 2003 r. nowelizacja dotyczy nie tylko założeń samego postępowania restrukturyzacyjnego, ale również warunków restrukturyzacji.
Choć zasadniczo okres obowiązywania miał się zakończyć po niespełna 15 miesiącach od wejścia w życie - była już dwa razy nowelizowana. Za pierwszym razem zmieniono określony w art. 11 termin uregulowania zaległych zobowiązań z tytułu składek w części finansowanej przez ubezpieczonych. Termin ten został wydłużony z 6 do 11 miesięcy. Kolejna nowelizacja z listopada 2003 r., dokonała zasadniczych zmian w założeniach samego postępowania restrukturyzacyjnego.
Nowelizacja wydłuża okres prowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego, a także uniezależnia powodzenie procesu restrukturyzacji w danym organie od postępowania prowadzonego w pozostałych organach. W praktyce oznacza to, że jeden organ może umorzyć podlegające restrukturyzacji należności, mimo że inny organ ich nie umorzy z uwagi na niespełnienie określonych ustawą warunków. Nowelizacja zmieniła także warunki restrukturyzacji. Kryterium podziału oparte jest na rodzaju należności, które mają być restrukturyzowane.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00