comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-12-20
Informowanie ubezpieczonych o stanie kont indywidualnych
Jednym z podstawowych założeń reformy systemu ubezpieczeń społecznych było uzależnienie wysokości świadczeń emerytalnych od wysokości składek zgromadzonych na indywidualnym koncie, które ZUS powinien założyć dla każdego ubezpieczonego. O stanie tego konta ubezpieczeni mieli być informowani co roku, jednak kolejne zmiany ustawy przesuwały ten termin.
1 stycznia 2003 r. weszła w życie ustawa z 18 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 241, poz. 2074). Zmieniła ona zasady ewidencjonowania składek na kontach indywidualnych. Na koncie ubezpieczonego zapisuje się informacje o zwaloryzowanej wysokości składek na ubezpieczenie emerytalne za dany miesiąc kalendarzowy, z wyłączeniem składek na otwarte fundusze emerytalne:
• należnych - w przypadku ubezpieczonych niebędących płatnikami tych składek,
• wpłaconych - w przypadku ubezpieczonych będących płatnikami tych składek.
Składki należne zapisywane są na podstawie miesięcznych raportów imiennych, które zakład pracy składa za osobę ubezpieczoną. Dla ubezpieczonych mających swojego płatnika kwestia opłacania składki pozostała istotna dla odprowadzania składek do otwartych funduszy emerytalnych, natomiast nie ma znaczenia przy gromadzeniu składek na I filar. Ważne jest natomiast regularne i prawidłowe składanie dokumentów rozliczeniowych przez płatnika składek.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka