Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-12-13

Wydatek na nabycie licencji używanej przez rok

Przedsiębiorca X nabył od przedsiębiorcy Y licencję na korzystanie z wynalazku W, celem zastosowania go w swojej działalności produkcyjnej. Licencja ta została zawarta na jeden rok i z tytułu jej udzielenia przedsiębiorca X zapłacił przedsiębiorcy Y ryczałtowe, jednorazowe wynagrodzenie w wysokości 30 000 zł. Przedsiębiorca X potraktował licencję jako wartość niematerialną i prawną, nadającą się do podatkowej amortyzacji. Czy jego decyzja jest słuszna?
Zdaniem autora, ponieważ okres wykorzystywania licencji nie jest dłuższy niż jeden rok, podatnik nie musi jej amortyzować i może poniesiony wydatek zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.
LICENCJA JAKO WARTOŚĆ NIEMATERIALNA I PRAWNA
Licencje stanowią, co do zasady, wartości niematerialne i prawne, podlegające amortyzacji podatkowej (art. 22b ust. 1 pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Ustawodawca posługuje się w tym kontekście ogólnie pojęciem licencji, z czego należy wnosić, iż ich przedmiot nie ma tutaj znaczenia, tzn. że dopuszczone zostało amortyzowanie zarówno licencji z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych, np. na korzystanie z utworów, jak i licencji z zakresu prawa własności przemysłowej, np. na korzystanie z wynalazków, czego dotyczy omawiany przykład.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00