Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-12-06

Koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej

Każdy, kto zakłada własną firmę, wie doskonale, iż pierwsze zyski poprzedzone są znacznymi nakładami finansowymi. Świeżo upieczony przedsiębiorca ponosi bowiem „na starcie” wydatki, które nie od razu skutkują osiągnięciem przychodu. Niestety, organy podatkowe często kwestionują zasadność zaliczenia wydatków na rozruch firmy do kosztów uzyskania przychodów.

artykuł dyskusyjny
Oczywiste jest, że część wydatków musi zostać poniesiona jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Oprócz kosztów rejestracji najczęściej mamy do czynienia z następującymi nakładami:
• zakup towarów handlowych,
• nabycie składników majątku firmy (kwalifikowanych do środków trwałych bądź wyposażenia),
• inne wydatki - remont siedziby firmy, przygotowanie oferty, ogłoszenia.
Zdaniem autora, co do zasady, wydatki te powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeśli zostały poniesione przed rozpoczęciem działalności i spowodowały osiągnięcie przychodu dopiero w następnym roku podatkowym. Będą one jednak rozliczane przez podatnika w różny sposób. W pierwszej kolejności musimy rozstrzygnąć problem sprowadzający się do pytania - czy może być koszt bez przychodu.
KOSZT TERAZ, PRZYCHÓD W NASTĘPNYM ROKU
Początek działalności wiąże się z wydatkami, które dopiero po jakimś czasie skutkują osiągnięciem przychodu. Nie powinno być problemu z zaliczeniem tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, gdy podatnik - przykładowo - rozpoczyna działalność w październiku, ponosi koszty, natomiast przychód osiąga w grudniu. Wydatki bowiem skutkują powstaniem przychodu w tym samym roku podatkowym. Często jednak zdarza się, iż podatnik ponosi wydatki już pod koniec roku, natomiast działalność formalnie rozpoczyna się na początku roku następnego. Może też zdarzyć się, iż podatnik zarejestruje działalność we wrześniu danego roku, ale przychód osiągnie dopiero w roku następnym. W takich przypadkach organy podatkowe często wyrzucają z kosztów nakłady na rozruch firmy, argumentując, iż nie przyniosły one w danym roku przychodów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00