Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-11-15

Umowa najmu - aspekty podatkowe

Umowa najmu jest jednym z podstawowych narzędzi prawnych umożliwiających użytkowanie obcych składników majątkowych bez przenoszenia prawa własności. Jej istotnym elementem jest odpłatność, która przyjmuje postać czynszu.

Zgodnie z art. 659 kodeksu cywilnego przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania na czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Przepisy regulujące umowę najmu nie przewidują dla niej szczególnej formy. Artykuł 660 k.c. przewiduje formę pisemną dla umów najmu nieruchomości lub pomieszczenia zawieranych na czas dłuższy niż rok. Niezachowanie tej formy skutkuje uznaniem umowy za zawartą na czas nieoznaczony. Najczęściej stosowaną formą najmu u osób prawnych jest najem budynków lub lokali na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
PRZYCHODY I KOSZTY PRZY UMOWIE NAJMU
Przy zawieraniu umowy najmu strony powinny ustalić, które z opłat będą obciążać wynajmującego, a które najemcę. Drobne naprawy połączone ze zwykłym używaniem rzeczy obciążają najemcę. Do drobnych nakładów, które obciążają najemcę lokalu, należą w szczególności: drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody (art. 681 k.c.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00