Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-09-13

Przedawnienie zobowiązań podatkowych przedsiębiorcy przejętych w drodze spadku

Mój brat prowadził działalność gospodarczą i nie zapłacił podatku dochodowego za 1997 r. Urząd skarbowy wymierzył ten podatek decyzją w 2001 r. i rozpoczął w tym samym roku egzekucję. Brat zmarł w bieżącym roku. Wiem, że przed jego śmiercią sprawa zaległego podatku nie była jeszcze zakończona. Mam dziedziczyć spadek po bracie. Czy w razie przyjęcia spadku będę obowiązana zapłacić jego podatkowe zaległości? Jak pamiętam, były to znaczne kwoty. Wydaje mi się, że podatek przedawnia się w tym roku, czy mam rację?
W pytaniu poruszono dwa istotne zagadnienia z zakresu poboru podatków: przedawnienie oraz następstwo prawne spadkobiercy.
BIEG TERMINU PRZEDAWNIENIA A EGZEKUCJA
Zgodnie z art. 70 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Początek terminu przedawnienia zobowiązania w podatku dochodowym za 1997 r. liczony jest więc od 31 grudnia 1998 r. (termin płatności podatku dochodowego za 1997 r. przypadał bowiem 30 kwietnia 1998 r.). Zasadniczo to zobowiązanie przedawniłoby się po 5 latach, a więc 31 grudnia 2003 r.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00