comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-08-02
Przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową - warunki i skutki podatkowe (cz. 2)
W poprzednim numerze przedstawiono regulacje kodeksu spółek handlowych oraz skutki prawne przewidziane w ordynacji podatkowej. W niniejszej części przeanalizujemy dalsze konsekwencje podatkowo-prawne przekształcenia spółki osobowej w kapitałową.
RACHUNKOWOŚĆ
Na wstępie rozpatrzymy kwestię obowiązku sporządzenia dla celów przekształcenia sprawozdania finansowego na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia, przy zastosowaniu takich samych metod i w takim samym układzie jak w przypadku ostatniego rocznego sprawozdania finansowego (art. 558 § 2 k.s.h.). Spółki cywilne i osobowe spółki handlowe, które nie są obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych i prowadzą ewidencję w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, nie mają możliwości sporządzenia sprawozdania finansowego w postaci wymaganej dla jednostek prowadzących księgi rachunkowe, wobec czego przy wykonaniu przedmiotowego obowiązku stosują zasady określone w art. 101 k.s.h.
Zgodnie z art. 10 k.s.h. przepisy kodeksu, które przewidują konieczność sporządzenia sprawozdania finansowego, są wykonywane przez wskazane spółki w oparciu o podsumowanie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz innych ewidencjach prowadzonych przez spółkę dla celów podatkowych, spis z natury, a także inne dokumenty pozwalające na sporządzanie tego sprawozdania. Uznaje się, iż wymagania w zakresie sprawozdania finansowego w przypadku przekształcenia w spółkę kapitałową spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej prowadzącej podatkową księgę przychodów i rozchodów spełnia określony w art. 19 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości wykaz składników aktywów i pasywów (inwentarz), potwierdzony ich inwentaryzacją, który sporządzają jednostki uprzednio nieprowadzące ksiąg rachunkowych w sposób określony ustawą. Wykaz aktywów i pasywów przekształcającej się spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej prowadzącej podatkową księgę przychodów i rozchodów powinien być sporządzony w oparciu o zapisy w tej księdze i zawierać pełne (kompletne) dane, tj. po stronie aktywów - wszelkie składniki majątkowe, także stan środków na rachunkach bankowych i należności, natomiast po stronie pasywów - przypadające do spłaty zobowiązania oraz stan kapitału zakładowego.
Pozostało 85% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka