comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-29
Ustalanie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego
Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego zostało uregulowane przepisami ustawy z 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.).
KOMU PRZYSŁUGUJE ZASIŁEK
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje uprawnionemu, którym może być obywatel polski zamieszkały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz cudzoziemiec posiadający kartę stałego pobytu.
Zgodnie z art. 14 ustawy z 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
1) dziecku w wieku do lat 16 w przypadku uznania dziecka za niepełnosprawne (należy zaznaczyć, że w odniesieniu do dziecka w wieku do lat 16 nie jest ustalany stopień niepełnosprawności, zgodnie z unormowaniami zawartymi w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych),
2) osobie w wieku powyżej lat 16, jeżeli jest niepełnosprawna w stopniu znacznym, jak również w przypadku gdy jest niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku uprawniającym do zasiłku rodzinnego na dziecko,
3) osobie, która ukończyła 75 lat.
Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przysługuje osobom spełniającym wskazane wyżej warunki, nawet jeżeli na te osoby nie przysługuje prawo do zasiłku rodzinnego.
PRZYKŁAD
Emeryt we wrześniu 2003 r. ukończy 75 lat. Uprawnienie do zasiłku pielęgnacyjnego może być ustalone na wniosek zainteresowanego.
W celu potwierdzenia wieku - ukończenia 75 lat - należy przedstawić dokument stwierdzający wiek. Może to być dowód osobisty lub akt urodzenia czy wypis z aktu urodzenia.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka