Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-05-31

Wydatki na eksploatację samochodu osobowego nie będącego środkiem trwałym

Wielu przedsiębiorców wykorzystuje na potrzeby działalności samochody osobowe nie zakwalifikowane z różnych przyczyn do środków trwałych. Niewprowadzenie samochodu do ewidencji środków trwałych nie wyklucza jednak możliwości zaliczania wydatków związanych z jego eksploatacją do kosztów uzyskania przychodów. Ich rozliczenie związane jest jednak ze specyficznym reżimem prawnym.

Przypomnijmy, iż - w świetle ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - przez samochód osobowy rozumie się każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg. Tak więc samochodem osobowym jest każdy samochód:
- o ładowności do 500 kg,
- o ładowności powyżej 500 kg, który nie ma homologacji producenta lub importera wymaganej dla innych samochodów niż osobowe.
OBOWIĄZKI DOKUMENTACYJNE
Wydatki związane z eksploatacją samochodu osobowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, takie jak: zakup paliwa, wymiana części, naprawa, mycie, zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów jedynie do wysokości określonego limitu. Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki te nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu. Stawki te aktualnie wynoszą:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00