Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-07-01

Skutki w VAT rozwiązania spółki cywilnej

Spółka cywilna jest stosunkiem prawnym, którego strony (wspólnicy) są zobowiązane dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego poprzez działanie w określony sposób, w szczególności przez wniesienie wkładów.
Rozwiązanie spółki, oznaczające zakończenie działalności, może nastąpić z różnych przyczyn. Kodeks cywilny nie zawiera uregulowań dotyczących czasu trwania spółki. Spółka cywilna zawarta na czas oznaczony ulega rozwiązaniu, co do zasady, wraz z upływem tego czasu. Powodem rozwiązania spółki zawartej bez oznaczenia czasu jej trwania może być między innymi porozumienie wspólników, śmierć bądź wystąpienie jednego ze wspólników spółki dwuosobowej, orzeczenie sądu i inne. Kodeks cywilny, w oparciu o przepisy którego następuje zawarcie umowy spółki cywilnej oraz dalsze jej funkcjonowanie, nie przewiduje sformalizowanego postępowania likwidacyjnego. Natomiast ustawa z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) wprowadza - odmiennie niż przepisy kodeksu cywilnego - sformalizowane zasady rozwiązania spółki cywilnej.
W świetle przepisów tej ustawy spółka cywilna posiada status podatnika i jest traktowana jako odrębny od wspólników podmiot podatkowy, co powoduje, że jej likwidacja wywołuje poważne konsekwencje w zakresie podatku od towarów i usług. Należy zaznaczyć, że dla wywołania określonych skutków w podatku od towarów i usług bez znaczenia pozostaje przyczyna likwidacji spółki cywilnej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00