comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-02-22
Zasady wypłaty świadczeń za okres choroby
Od 1 stycznia 2003 r. weszły w życie zmiany dotyczące zasad wypłaty wynagrodzenia za okres choroby, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy. Zostały one wprowadzone ustawą z 26 lipca 2002 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 135, poz. 1146).
Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi tą ustawą pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy łącznie za 33 dni w roku kalendarzowym (art. 92 § 1 pkt 1 znowelizowanego Kodeksu pracy). Jest to okres krótszy od obowiązującego poprzednio, który wynosił 35 dni.
KRÓTKA NIEZDOLNOŚĆ DO PRACY
Przepisy wprowadziły nową zasadę wypłaty wynagrodzenia za krótkie okresy niezdolności do pracy. Gdy okres niezdolności do pracy trwa nie dłużej niż 6 dni, pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za pierwszy dzień tego okresu (art. 92 § 11 znowelizowanego Kodeksu pracy).
Pracodawca w dokumentach rozliczeniowych wysyłanych do ZUS wykazuje pełny okres niezdolności do pracy, a więc wraz z dniem, za który pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie, i wypłaconą pracownikowi kwotę wynagrodzenia.
PRZYKŁAD
Pracownik był niezdolny do pracy w okresie od 6 do 10 stycznia 2003 r. i otrzymał zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA. Okres niezdolności do pracy obejmuje 5 dni. Za pierwszy dzień tej niezdolności, tj. 6 stycznia, pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, natomiast za kolejne 4 dni, tj. od 7 do 10 stycznia, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe. W raporcie ZUS RSA pracodawca podał okres niezdolności do pracy 6-10 stycznia i kwotę wynagrodzenia wypłaconego za okres 7-10 stycznia.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka