Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-02-22

Objęcie udziałów w spółce z o.o. w zamian za wierzytelności (cz. 2)

W pierwszej części omówiono sytuację podatkową spółki, której udziały objęte zostały w zamian za wkład w postaci wierzytelności. W niniejszym opracowaniu autorka omawia zagadnienia podatkowe dotyczące udziałowca, który wnosi do spółki wierzytelność.

WSPÓLNIK OBEJMUJĄCY UDZIAŁY
Z punktu widzenia wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pokrycie kapitału zakładowego wkładem niepieniężnym stanowi szczególną formę wymiany jednego rodzaju aktywów na inny. Konsekwencje podatkowe dla wspólnika wnoszącego wkład uzależnione są przy tym od przedmiotu wkładu.
Przychód
W przypadku wniesienia przez wspólnika do spółki z o.o. wkładu w postaci wierzytelności po stronie wspólnika powstanie przychód podlegający opodatkowaniu. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodem jest nominalna wartość udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Przepis ten stanowi więc, że przychodem jest wartość nominalna udziałów otrzymanych w zamian za aport; wartość ta zależy od umowy wspólników.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00