comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-29
Kasy rejestrujące w 2003 r. - nowe rozporządzenie
Wzorem lat ubiegłych, 1 stycznia br. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów z 23 grudnia 2002 r., opublikowane w Dz.U. Nr 234, poz. 1971, w sprawie kas rejestrujących. Zastąpiło ono rozporządzenie z 20 grudnia 2001 r. (Dz.U. Nr 151, poz. 1711 ze zm.), które obowiązywało w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2002 r.
Podobnie jak wcześniejsze rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, określa ono szczegółowe zasady, warunki i tryb odliczania od podatku należnego (zwrotu) kwoty ulgi z tytułu zakupu kas rejestrujących oraz zwolnienia niektórych grup podatników i niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania z zastosowaniem kas rejestrujących. Rozporządzenie określa również terminy oraz tryb rozpoczęcia ewidencjonowania przez podatników uprzednio zwolnionych z tego obowiązku, a także warunki i zasady zwrotu ulgi z tytułu zakupu kas. W porównaniu z poprzednim zakres rozporządzenia nie uległ zatem zmianie. Nie znaczy to, że nie zawiera ono żadnych zmian czy nowości. Już na pierwszy rzut oka uwagę zwraca odmienna systematyka oraz redakcja niektórych przepisów, dotyczących zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, czy kształt załącznika zawierającego wykaz czynności zwolnionych z ww. obowiązku. Przy tym nie są to jedyne zmiany w nowym rozporządzeniu.
Przypomnijmy, iż - zgodnie z ogólnym art. 29 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących dotyczy wszystkich podatników sprzedających towary i świadczących usługi, w tym również w zakresie handlu i gastronomii, na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących taką działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych. Od powyższej zasady rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących wprowadza szereg odstępstw w postaci zwolnień. Podobnie jak we wcześniejszych edycjach, także w nowym rozporządzeniu można je podzielić na przedmiotowe oraz podmiotowe.
Pozostało 91% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także