comment
Porada
Data publikacji: 2003-01-18
Relacja z dyżuru telefonicznego (cz. 2)
Przedstawiamy państwu drugą część relacji z dużuru telefonicznego „Zmiany w ordynacji podatkowej”, jaki odbył się w redakcji „Doradcy Podatnika” 26 listopada 2002 r. Na pytania Czytelników odpowiadali: Grzegorz Polok - doradca podatkowy w Ernst & Young, oraz Piotr Baranowski - redaktor „Doradcy Podatnika”.
ODPOWIEDZIALNOśĆ PODATKOWA OSÓB TRZECICH
Jestem członkiem zarządu spółdzielni mieszkaniowej. Dowiedziałem się niedawno, że od przyszłego roku mogę zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółdzielni.
Do tej pory za zaległości podatkowe spółek kapitałowych prawa handlowego mogli odpowiadać solidarnie swoim majątkiem członkowie zarządu. Nowy art. 116a Ordynacji rozszerza krąg osób trzecich odpowiedzialnych za zaległości podatkowe podatnika na członków organów zarządzających innych osób prawnych, czyli m.in. na członków zarządu spółdzielni, a także fundacji, stowarzyszeń itd. Przepis ten będzie jednak dotyczył zaległości powstałych po 1 stycznia 2003 r. (art. 21 ustawy o zmianie Ordynacji).
Czyli w przypadku ujawnienia zaległości podatkowych powstałych w przyszłym, tj. 2003 r., będę mógł być pociągnięty do odpowiedzialności?
Tak, jeżeli organy podatkowe nie będą w stanie wyegzekwować zaległości z majątku spółdzielni, a zaległości powstały w czasie pełnienia przez Pana obowiązków członka zarządu. Można uniknąć odpowiedzialności w razie wykazania, że zadbał Pan o wszczęcie procedury upadłościowej lub układowej (lub taka procedura nie została wszczęta bez Pana winy), albo jeżeli wskaże Pan mienie, które umożliwi zaspokojenie zaległości w znacznej części (wynika to ze stosowanego odpowiednio art. 116 Ordynacji).
Wynajmujemy niewielki budynek biurowy spółce zależnej. Podobno od przyszłego roku możemy odpowiadać za zaległości podatkowe najemcy?
Niestety, Państwa obawy są uzasadnione. Na podstawie zmienionego art. 114 Ordynacji właściciel nieruchomości wynajmowanej podmiotowi powiązanemu może odpowiadać za zaległości podatkowe najemcy, jeżeli nieruchomość służy prowadzeniu działalności lub jest związana z jego działalnością gospodarczą. Definicję powiązań zawiera art. 114 § 2, należy więc sprawdzić, czy faktycznie wystąpią one w Państwa sytuacji. Odpowiedzialność będzie ograniczona do wartości wynajętego budynku. Opisana regulacja dotyczy nie tylko podmiotów wynajmujących nieruchomości, ale ogólnie właścicieli rzeczy i praw majątkowych, udostępnionych podmiotom powiązanym; będzie ona dotyczyła zaległości powstałych po 1 stycznia 2003 r.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right