Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-12-14

Moment powstania przychodu z działalności gospodarczej w 2003 r. (cz. 1)

Moment powstania przychodu z działalności gospodarczej, w szczególności przychodu należnego, nie został szczegółowo określony przez ustawodawcę, wobec czego stanowi przedmiot licznych rozważań w doktrynie i praktyce. W efekcie nowelizacji z 27 lipca 2002 r.1, w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych2 (u.p.d.o.p.), począwszy od 1 stycznia 2003 r. znajdzie się regulacja, która ma wyjaśnić wątpliwości w tym zakresie.

POJĘCIE PRZYCHODU Z DZIAŁALNOśCI GOSPODARCZEJ
Przychodem osoby prawnej z działalności gospodarczej jest trwałe, bezzwrotne i definitywne przysporzenie majątkowe, stanowiące - niezależnie od tytułu prawnego jego uzyskania - wynik realizacji celu działalności gospodarczej tej osoby prawnej. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej3 działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Zarobkowy charakter działalności gospodarczej wskazuje na to, iż jej celem jest przysporzenie zysku podmiotowi ją prowadzącemu4. Dana działalność jest zarobkowa wówczas, gdy jest zdolna do chociażby potencjalnego generowania zysku, niezależnie od tego, czy w danym momencie przynosi zysk czy stratę.
Do przychodów osób prawnych należeć mogą między innymi pożytki wymienione w art. 12 ust. 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:
• otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym różnice kursowe (art. 12 ust. 1 pkt 1),
• wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w naturze (art. 12 ust. 1 pkt 2),
• wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań (art. 12 ust. 1 pkt 3),
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00