Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-29

MIESIĄC W PODATKOWEJ KSIĘDZE PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW - 100 PRZYKŁADÓW ZAPISÓW

W niniejszym opracowaniu przedstawiamy Państwu przykłady ewidencjonowania typowych i nietypowych zdarzeń gospodarczych. Dotyczą one niewielkiej firmy handlowej i obejmują jeden miesiąc. Ze względu jednak na to, iż pewne procesy gospodarcze są rozciągnięte w czasie, część zapisów będzie odnosiła się do zdarzeń z innych okresów. Ponadto z uwagi na to, iż poszczególne grupy zapisów przyporządkowane są konkretnym zdarzeniom, nie została zachowana ich chronologia.

ZAŁOŻENIA:
Pan Kowalski prowadzi firmę handlową zatrudniającą 10 pracowników i rozliczającą się za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Zmiana wartości towarów
Poz. 1-2. Pan Kowalski zakupił partię towarów handlowych. Faktura potwierdzająca transakcję została wystawiona w późniejszym terminie. Pan Kowalski - na podstawie sporządzonego szczegółowego opisu - zaewidencjonował w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (kolumna 10) zakupione towary. Otrzymana w późniejszym terminie faktura opiewała na niższą kwotę niż wynikająca z opisu. W związku z tym pan Kowalski w dniu otrzymania faktury pomniejszył wartość zakupionych towarów poprzez wpisanie w kolumnę 10 księgi ze znakiem minus (-) lub na czerwono powstałej różnicy.
Darowizna towarów
Pan Kowalski nabył partię towarów handlowych, których wartość zaksięgował w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Za transport towarów zapłacił 500 zł, natomiast za ich ochronę w drodze - 400 zł. Wydatki te potraktował jako koszty uboczne zakupu i wpisał w kolumnę 11 księgi. Następnie całą partię towarów przekazał na rzecz powodzian. Spowodowało to obowiązek dokonania zapisów zmniejszających koszty zarówno w kolumnie 10, jak i 11 księgi. Jednak w przypadku, gdyby podatnik darował tylko część towarów, a koszty uboczne zostały poniesione niezależnie od ich ilości, obowiązek taki nie wystąpi. Z kolei w przypadku, gdy koszty uboczne były uzależnione od ilości towarów, należy określić proporcjonalnie wartość przekazanych towarów w stosunku do wartości całej partii i na tej podstawie określić, jaka część wydatku musi zostać wykreślona z kosztów uzyskania przychodów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00