comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-08-17
Przedmiot umów leasingu w prawie podatkowym
Zgodnie z art. 23a pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przedmiotem umów leasingu w rozumieniu tego przepisu mogą być podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.
Na pierwszy rzut oka sformułowanie to wydaje się oczywiste. Przy jego szczegółowej analizie - w kontekście innych postanowień powyższej ustawy - nie jest ono już jednak tak jednoznaczne i dlatego warto pokusić się o jego osobne omówienie.
DUALIZM PRZEDMIOTÓW UMÓW LEASINGU
Przedmiotami umów leasingu w ujęciu podatkowym mogą być dwojakiego rodzaju dobra: podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne albo grunty.
Jeśli chodzi o pierwszą z tych kategorii pojęciowych, nie ma tu potrzeby szczegółowej prezentacji wszystkich przypadków środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które bardzo dokładnie wymieniają art. 22a i 22b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Poniżej zasygnalizujemy wątpliwości interpretacyjne, jakie wiążą się z powołaniem w art. 23a pkt 1 tej ustawy przedmiotów amortyzacji podatkowej
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka