Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-08-10

Zakup broni gazowej jako koszt

Czy pokrycie wydatków na zakup pistoletu gazowego przez jej wspólnika, mającego zarazem status pracownika stanowi koszt uzyskania przychodów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zajmującej się hurtową sprzedażą ryb i przetworów rybnych? Należy nadmienić, że celem zakupu broni jest bezpieczeństwo przechowywanych w kasie środków pieniężnych (utarg), gdyż spółka nie korzysta w tym zakresie z usług wyspecjalizowanej agencji ochrony.
Na wstępie należy podkreślić, że zasady wydawania i cofania pozwoleń na broń, nabywania, przechowywania, zbywania i deponowania broni i amunicji, przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przywozu z zagranicy i wywozu za granicę broni i amunicji, jak również zasady posiadania broni i amunicji przez cudzoziemców oraz zasady funkcjonowania strzelnic - zostały określone w ustawie z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U. Nr 53, poz. 549 ze zm.).
PRZESŁANKI WYDANIA BRONI
Zgodnie z art. 9 ww. ustawy broń palną i amunicję do broni można posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwego ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta wojewódzkiego Policji, a w przypadku żołnierzy zawodowych - na podstawie pozwolenia wydanego przez właściwy organ wojskowy. Z kolei broń pneumatyczną, miotacze gazu obezwładniającego oraz narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu (wymienione w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy), można posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwego ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta powiatowego Policji, a w przypadku żołnierzy zawodowych - na podstawie pozwolenia wydanego przez właściwy organ wojskowy. Pozwolenie na broń jest wydawane na czas nieokreślony, przy czym pozwolenie na broń palną bojową, wydane w celach ochrony osobistej lub ochrony bezpieczeństwa innych osób oraz mienia, stanowi jednocześnie pozwolenie na broń gazową i alarmową. Poza celami ochrony osobistej lub ochrony bezpieczeństwa innych osób oraz mienia pozwolenie na broń może być wydane także w celach łowieckich, sportowych, kolekcjonerskich, pamiątkowych i szkoleniowych. Z kolei według art. 29 ustawy pozwolenie na broń na okaziciela, tzw. świadectwo broni, może być wydane między innymi przedsiębiorcom i jednostkom organizacyjnym, którzy na podstawie odrębnych przepisów powołali wewnętrzne służby ochrony, jeżeli broń jest niezbędna do wykonywania przez te służby zadań wynikających z planu ochrony; przedsiębiorcom, którzy uzyskali koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia, jeżeli broń jest im niezbędna w zakresie i formach określonych w koncesji; podmiotom prowadzącym strzelnice, jak również urzędom, instytucjom, zakładom, przedsiębiorcom i innym podmiotom, których pracownikom broń jest niezbędna do ochrony osobistej w związku z wykonywaniem przez nich obowiązków pracowniczych związanych ze szczególnym narażeniem na zamach przeciwko życiu lub zdrowiu. Osoby fizyczne zatrudnione przez te podmioty przy wykonywaniu zadań wymienionych w tym przepisie mogą posiadać broń w czasie ich wykonywania. Pozwolenie posiadania broni następuje w drodze decyzji administracyjnej, wydawanej przez właściwy organ Policji.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00