comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-05-18
Konserwacja nie wykorzystanych obiektów
KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODU
Podmioty gospodarcze nierzadko ponoszą koszty konserwacji oraz remontów należących do nich obiektów, mimo iż przez jakiś czas nie wykorzystują ich w swojej działalności, a tym samym nie uzyskują z nich przychodów. Wydatki te są jednak dla tych podmiotów kosztami uzyskania przychodów.
Kosztami uzyskania przychodów są nie tylko koszty bezpośrednio, ale również pośrednio wpływające na przychody. Koszty związane z całokształtem działalności podatnika - funkcjonowaniem osoby prawnej, które nie mają bezpośredniego wpływu na konkretne przychody, mają jednak na celu osiąganie przychodów, więc mogą być uznane za koszty podatkowe.
Od początku obowiązywania ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pojęcie kosztu podatkowego było przedmiotem sporów w piśmiennictwie podatkowym, przy czym nie brakowało poglądów, że kosztem uzyskania są wszelkie koszty poniesione przez podatnika w związku z jego działalnością, z wyjątkiem kosztów wymienionych na liście negatywnej zawartej w tej ustawie. Pomijano tu kwestię związku kosztów nie wymienionych na liście negatywnej z przychodami. Wystarczającym argumentem do uznania kosztu za podatkowy był sam fakt, iż koszt był związany z działalnością podatnika (i nie był wymieniony na liście negatywnej). Te poglądy zostały w pewien sposób zweryfikowane przez orzecznictwo sądowe. Tezy licznych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego prowadzą do wniosku, że podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych wszelkie poniesione koszty, jeżeli wykaże ich związek z prowadzoną działalnością oraz że ich poniesienie ma (lub może mieć) wpływ na wysokość osiąganych przychodów.
Pozostało 81% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu