Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-05-04

Wydatki na zakup prasy fachowej w świetle orzecznictwa NSA

Umiejętne korzystanie z wiadomości prasowych, szczególnie w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej wymagającej wąskiej wiedzy specjalistycznej, niejednokrotnie przynosi przedsiębiorcom wymierne efekty ekonomiczne. Należy mieć też na uwadze, że wydatki na zakup odpowiednich tytułów (dzienników lub czasopism) mogą rodzić korzystne z punktu widzenia ponoszących je podmiotów konsekwencje podatkowe.

PO PIERWSZE - CELOWOŚĆ
Według definicji wyrażonej w art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 powołanej ustawy. Dla uznania zatem, że określony wydatek stanowi koszt podatkowy w rozumieniu wspomnianych regulacji normatywnych - niezbędne jest łączne wystąpienie dwóch zasadniczych przesłanek. Pierwszą przesłanką, pozytywną, jest poniesienie wydatku w celu osiągnięcia przychodów, natomiast przesłanką negatywną jest brak ujęcia tego kosztu w ustawowym katalogu kosztów niepotrącalnych.
Wprawdzie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wymienia kosztów związanych z zakupem prasy jako wyłączonych z kategorii kosztów podatkowych w rozumieniu art. 15 ust. 1, jednak aby konkretny wydatek z tego tytułu mógł być odliczony od przychodów podatnika - musi zostać poniesiony w celu ich osiągnięcia. Nie będzie zatem stanowić takiego kosztu wydatek, który - oceniany obiektywnie - nie może spowodować osiągnięcia przychodu ani też nie może mieć potencjalnego wpływu na jego wielkość. W praktyce ocena tego rodzaju zależności między obiema kategoriami podatkowymi oparta jest na subiektywnym przekonaniu dokonujących jej podmiotów, dlatego między podatnikami a fiskusem niejednokrotnie pojawiają się różnice zdań w kwestii zasadności kwalifikacji omawianych nakładów do kosztów uzyskania przychodów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00