comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-04-27
Opodatkowanie dochodu związanego z objęciem udziałów lub akcji w spółce w zamian za wkład niepieniężny
Czynność wniesienia aportu do spółki, a dokładniej dochód uzyskany z tego tytułu, jest opodatkowana podatkiem dochodowym. Nie dotyczy to jedynie wniesienia aportem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części - w takiej bowiem sytuacji opodatkowanie nastąpi dopiero w momencie zbywania walorów objętych w zamian za przedmiot aportu. W niniejszym opracowaniu przedstawimy zasady opodatkowania dochodu powstającego z woli ustawodawcy już w momencie objęcia udziałów lub akcji.
Może nieco na marginesie zagadnienia, ale nieodzowne wydaje się w tym miejscu zamieszczenie informacji, iż zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) do przychodów podatkowych w spółce nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego (akcyjnego). Zasada ta znajduje pełne zastosowanie niezależnie od charakteru wkładu - jego wartość nie jest zaliczana do przychodów podatkowych w wysokości równej nominalnej wartości udziałów wydanych w zamian za ten wkład, bez względu na jego przedmiot.
USTALENIE WYSOKOŚCI PRZYCHODU
Jeżeli chodzi o podatkowe konsekwencje wniesienia aportów w postaci pojedynczych rzeczy czy praw dla wspólnika wnoszącego taki aport, to zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się także nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka